۲۵ تکنیک ساده برای طراحی بهتر موشن گرافیک – بخش دوم

۲۵ تکنیک ساده برای طراحی بهتر موشن گرافیک – بخش دوم

در بخش قبلی مقاله، ۷ تکنیک برای طراحی موشن گرافیک ارائه شد که می تواند کمک زیادی برای مبتدیان باشد. در این بخش نیز تعداد دیگری از این تکنیک ها معرفی می شوند که کاریرد زیادی در طراحی موشن گرافیک دارند. استفاده از این روش ها سبب می شود که کار طراحی، از حالت سادگی و یکنواختی خارج شود و یک سبک هنری به خود بگیرد.

موشن گرافیک

  1. استفاده از تکنیک درخشندگی / Glow در طراحی موشن گرافیک:

راه های مختلفی برای افزودن تابش یا درخشندگی به طراحی موشن گرافیک های مختلف وجود دارد. فیلتر های درخشش زیادی برای این کار طراحی شده اند و تعداد زیادی از فیلتر های ۳rd party مانند Trapcode Starglow و یا در World of Red Giant نیز وجود دارند. تکنیکی که در این جا برای طراحی موشن گرافیک استفاده شده است شامل چند مرحله است: آن چه را که می خواهید بر روی آن، حالت درخشش را ایجاد کنید، داپلیکیت کنید، حالت انتقالِ لایه ی بالایی را بر روی حالت «Add» قرار دهید، و یک افکت Fast blur effect را اعمال کنید؛ و سپس میزان تاری و شفافیت را در حد مورد نیاز تنظیم کنید.

موشن گرافیک

  1. جاروب نور / Light Sweep در طراحی موشن گرافیگ:

یک افکت CC Light Sweep در After Effects ساخته شده است که این نوع طراحی را کاملا آسان می کند به طوری که فقط باید برخی از تنظیمات ظاهری را انجام دهید و موقعیت متن را به صورت متحرک و موشن گرافیک در آورید. فقط کافی است تصمیم بگیرید که از این افکت استفاده کنید؛ همین!

موشن گرافیک

  1. طراحی موشن گرافیک با استفاده از پرتو های نور / Light Rays:

در این جا برای طراحی موشن گرافیک از Trapcode Shine استفاده شده است اما تعدادی فیلتر های پرتوی نور ساخته شده برای این منظور نیز وجود دارد و همچنین آموزش های زیادی در مورد ساخت اشعه های نور سه بعدی نیز وجود دارد؛ به عنوان مثال می توانید این آموزش را ببینید: a tutorial about making 3D light rays. همچنین، اگر شما قصد استفاده از Trapcode Shine را دارید، از خلاقیت و سلیقه ی خود بهره ببرید و تنظیمات رنگ پیش فرض را تغییر دهید. با این کار می توانید نتیجه ی مورد علاقه ی خود را بدست بیاورید.

موشن گرافیک

  1. درخشش لنز / Lens Flares:

آیا تعدادی موشن گرافیک عنوان سریع می خواهید؟ پس فقط کافی است کاری را انجام دهید که در درصد زیادی از تریلر های فیلم ها انجام می شود؛ متن هایی با ظاهر فلز مانند ایجاد کنید و یک lens flare در زیر آن اضافه کنید. برای ایجاد چنین موشن گرافیک هایی، در اکثر موارد از Optical Flares from Video Copilot استفاده می شود اما Knoll Light Factory نیز برای این کار وجود دارد.

موشن گرافیک

  1. طراحی موشن گرافیک با Slams:

این مورد فقط برای انیمیشن عنوان خیلی بیسیک می تواند استفاده شود. برای شروع می توانید، برای ایجاد موشن گرافیک عنوان، مقیاس عنوان را تا ۱۰۰٪ تغییر دهید، پس از آن می توانبد متن را به یک لایه سه بعدی تغییر دهید و آن را در جهت Z حرکت دهید. ظاهر موشن گرافیک با تغییر مقیاس بهتر به نظر می رسد و شما می توانید یک حالت پرواز گونه به آن بدهید.

موشن گرافیک

  1. استفاده از Motion Blur در موشن گرافیک:

این تکنیک یک تغییر وضعیت ساده به لایه ی بعدی است. فقط مطمئن شوید که نمونه برداری به اندازه کافی بالا باشد، به طوری که شما نتوانید مراحل تغییرات را در Motion Blur ببینید. یا شاتر را بر روی زاویه ی دیگری تنظیم کنید. هر چه زاویه ی شاتر پایین تر باشد، motion blur کمتر است.

موشن گرافیک

  1. انیمیشن Staggered:

به طور کلی برای ایجاد موشن گرافیک، اگر هر عنصری بر روی صفحه نمایش، یکی پس از دیگری به حرکت در بیاید جالب تر به نظر می رسد. اگر چندین لایه ی متحرک وجود داشته باشد، و نیاز باشد که با تعداد مشخصی از فریم ها، آن ها را یکی پس از دیگری به حرکت در آورید، با استفاده از pt_ShiftLayers از aescripts + aeplugins می توان این تکنیک را به کار ببرید. در این جا برای ایجاد موشن گرافیک، همچنین از DecomposeText نیز برای جدا کردن حروف استفاده شده است.

البته لازم به ذکر است که این کار با استفاده از افکت انیماتور متن، آسان تر انجام می شود. اما توجه داشته باشید که برای حرکت جداگانه و تک به تک حروف، باید از بخش «Advanced» انیماتور متن استفاده کنید که کار با آن بسیار ساده تر است.

موشن گرافیک

  1. ویرایشگر گراف / Graph Editor:

ممکن است برای شروع کارِ موشن گرافیک از این تکنیک استفاده نشود، اما این تکنیک نیز، روش دیگری است که سبب می شود حرکت، بیش از حد یکنواخت به نظر نرسد. اساسا هنگامی که می خواهید یک ویژگی مانند موقعیت را انیمیشن سازی کنید، باید فریم های کلیدی را به “easy ease keyframes” تغییر دهید و سپس با رفتن به ویرایشگر گراف، یکی از bezier handle ها حرکت دهید تا انیمیشن فوق العاده سریع و سپس آهسته و یا آهسته و سپس سریع شود. اغلب از این روش با استفاده از ویرایشگر گراف برای اینفو گرافیک، برای ایجاد موشن گرافیک جالب تر استفاده می شود تا موشن گرافیکی طراحی کنند که کمتر رباتیک باشد.

موشن گرافیک

  1. خلق موشن گرافیک با استفاده از Bounce:

چندین روش برای ایجاد این گونه انیمیشن ها وجود دارد. یکی از این روش ها، Ease and Wizz از aescripts + aeplugins است.

مورد دیگر inertia expression from mograph.net است که می توانید آن را به ویژگی های انیمیشن مانند موقعیت، مقیاس یا چرخش اضافه کنید.

//
 n = 0; if (numKeys > 0){ n = nearestKey(time).index; if (key(n).time > time){ n--; } } 
if (n == 0){ t = 0; }
else{ t = time - key(n).time; } 
if (n > 0 && t < 1)
{ v = velocityAtTime(key(n).time - thisComp.frameDuration/10); 
amp = .01; freq = 2.0; decay = 11.0;
 value + v*amp*Math.sin(freq*t*2*Math.PI)/Math.exp(decay*t);
}
else{ value; } 
//

عدد “amp” را تغییر دهید تا دامنه ی حرکت بزرگتر یا کوچکتر شود. عدد “freq” را تغییر دهید تا تعداد پرش ها بیشتر یا کمتر شود. و در نهایت، عدد “decay” را تغییر دهید تا حرکت پرش به سرعت متوقف شود (اعداد بزرگ تر باعث توقف سریع تر آن می شوند).

۱ دیدگاه دربارهٔ «۲۵ تکنیک ساده برای طراحی بهتر موشن گرافیک – بخش دوم»

دیدگاه‌ خود را بنویسید

سبد خرید
پیمایش به بالا